Z jakich igieł korzystają krawcy. Na co zwrócić uwagę przy doborze igły?

Styczeń 18, 2022
Cover Image

Współczesny rynek igieł szwalniczych jest niezwykle bogaty i dzięki temu w zależności od materiału, na którym pracuje krawiec można dobrać zestaw igieł, który sprawdzi się najlepiej.

Dobrze dopasowane igły do tworzyła nie tylko ułatwią pracę, ale i uchronią je przed ewentualnym zniszczeniem w procesie szycia. Zasadnicza różnica w zestawach leży w tzw. systemach igieł, czyli zbiorach cech igieł do maszyny do szycia. Systemy zaś mogą różnić się rozmiarem i kształtem oczka, długością samej igły czy kształtem kolby. Ważne więc, by kupując igły do maszyny do szycia wiedzieć, z jakimi będzie ona współgrać.

Igły do maszyn do szycia różnią się m.in. rodzajem ostrza 

Dobranie odpowiedniego zakończenia igły jest kluczowe i poza charakterystyką maszyny do szycia należy wziąć pod uwagę szyty materiał. Różne materiały bowiem szyje się zestawami igieł z innymi zakończeniami i tym samym - innymi ostrzami.

- Igły uniwersalne do szycia tkanin doskonale sprawdzą się przy bawełnie, wełnie czy lnie oraz ich mieszankach, ale również przy wiskozie i poliestrze. Sprawdzą się one właściwie przy wszystkich grubościach tkanin, jeśli odpowiednio dobierze się ich grubość do potrzeb, jakie stawia tkanina. Igły uniwersalne mają półpłaskie kolby i lekko zaokrąglone czubki.

- Igły maszynowe do szycia dzianin kończą się niewielką, spłaszczona kulką, a ich kolba jest półpłaska. Najlepiej sprawdzają się przy materiałach ze średnimi i dużymi oczkami, a także do ciasno szytych, elastycznych dzianin: jersey, dres czy polar.

- Igły do szycia jeansu i denimu charakteryzują się cienką i zaostrzoną końcówką, a dzięki powiększonemu oczku doskonale poradzą sobie nawet z ceratą czy skajem.

- Igły do szycia skóry mają półpłaską kolbę, jak opisywane poprzedniczki, za to ich końcówki stworzona została tak, by poradzić sobie z najtwardszymi materiałami. Ze względu na to, że jest to ostrze tnące nie zaleca się stosowania ich przy pracy z tkaninami, czy dzianinami w obawie przed zniszczeniem. 

Wróć