Podstawowe odmiany nici krawieckich i kryteria ich wyboru

Październik 20, 2021
Cover Image

Zanim przejdziemy do rodzajów nici i ich konkretnego zastosowania, warto przyjrzeć się najbardziej ogólnej klasyfikacji. Jest nią podział definiowany przez surowiec, z jakiego powstała nić. Pierwsza grupa jest reprezentowana przez nici naturalne, tworzone z bawełny, jedwabiu czy lnu.

Do drugiej grupy należą nici syntetyczne, produkowane głównie z poliestru i poliamidu. Niekiedy jednak nici są tworzone również z materiałów mieszanych syntetyczno-naturalnych albo z wiskozy. Wykonane z poliestru są wytrzymalsze, natomiast te bawełniane nadają się do wykorzystania przy procesie farbowania oraz wykazują większą wytrzymałość termiczną. Wszystkie wymienione wyżej nici są dostępne w naszej pasmanterii internetowej.

Rodzaje nici krawieckich i ich zastosowanie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nici krawieckich i choć podstawową zasadą wyboru jest dotrzymanie relacji grubości nici do grubości igły do szycia, to jednak warto przyjrzeć się ofercie hurtowni pasmanteryjnej, by wybrać możliwie najlepszą z nici w zależności od tego, co się szyje.

- Nici merceryzowane. Są to mocne nici z dużym połyskiem, charakteryzujące się wytrzymałością użytkową oraz na pranie w pralce. Dzięki temu często są wykorzystywane do szycia odzieży roboczej.

- Nici elastyczne. Jak sama nazwa wskazuje – są to nici wykorzystywane przy szyciu materiałów elastycznych, których elastyczność będzie utrzymana dzięki odpowiedniej rozciągliwości nici.

- Nici do haftu i pikowania. Są one gładkie i odporne na kurczenie. Przy pracy ręcznej często wykorzystuje się do tego również mulinę.

- Nici metalizowane. Charakteryzuje je wysoki połysk. Najczęściej są wykorzystywane przy pracach wykończeniowych nad haftem czy przeszyć ozdobnych.

- Nici transparentne. Materiał, z jakiego produkuje się te nici, jest przezroczysty i wytrzymały. Nici te przypominają nieco żyłkę wędkarską, a poza szyciem mogą być wykorzystane przy soutache-u.

- Nici rdzeniowe. Są to nici, których rdzeń wykonany został z poliestru, a powłoka z bawełny. Swoje zastosowanie znalazły w szeroko pojętym krawiectwie przemysłowym, dzięki swojej wytrzymałości i podatności na farbowanie.

Wróć